کاندوم چیست و انواع آن

برای داشتن رابطه محافظت شده و سالم باید دانش جنسی خود را در سطحی بسیار بالا نگه داریم .یکی از مهمترین عوامل روابط جنسی کنترل نشده، بارداری ناخواسته است و ممکن است باعث انتقال بیماری هایی خطرناک و نهفته ای مانند HIV و … شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش سطح آگاهی مردم استفاده از لوازم بهداشت جنسی در حال افزایش است.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، بارداری ناخواسته تاثیرات مخرب و آسیب های روحی و جسمی ویرانگری بر روی زنان و همچنین زندگی مشترک روج میگذارد که ضرورت داشتن رابطه سالم بیش از بیش از برای ما روشن میکند، با رعایت اصول بهداشتی و محافظت شده در روابط زناشویی می توان از بارداری های ناخواسته و بیماری های جنسی و مقاربتی جلوگیری کرد و برای داشتن سلامت جسمی و جنسی خود،سعی کنید شریک جنسی خود را از مزایای استفاده از لوازم بهداشت جنسی همانند کاندوم آگاه کنید تا مجبوربه مراجعه به پزشک جهت درمان بیماری های مقاربتی و جنسی نشوید. و هزینه های سرسام آور و از دست دادن وقت و آسیب روحی و جسمی به سلامتی جلوگیری کنید . بهتر است همین الان تصمیم خودتان را بگیرید. اغلب روشهای دیگر جلوگیری از بارداری در مقابل ویروس ها و HIV محافظت نمی کنند.

کاندوم چیست؟

کاندوم یکی از انواع مختلف ابزارهای بهداشت جنسی می باشد که دارای پوششی از جنس لاتکس است که از تماس مستقیم آلت تناسلی طرفین جلوگیری می کند و به عنوان یک مانع فیزیکی عمل کرده و از ریخته شدن اسپرم به داخل واژن یا رحم جلوگیری می کند و از بارداری های ناخواسته و انتقال انواع بیماری های جنسی خطرناک و نهفته اچ ای وی , زگیل تناسلی و… پیشگیری می کند. در حال حاضر انواع متنوع و گوناگونی از آن در بازار موجود است که بسته به نیاز و سلیقه افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

کاندوم های مردانه باید پیش از شروع روابط مورد استفاده قرار می گیرد، چون ترشحات مردان قبل از انزال کامل ممکن است حامل ویروس و یا بیماری های مقاربتی باشد و همچنین امکان وجود اسپرم در این ترشحات به هیچ عنوان صفر نیست و احتمال بارداری ناخواسته در تماس با آنها وجود دارد. استفاده از کاندوم توسط متخصصان سلامت به شدت توصیه شده، طبق مطالعات ویروس ها نمی توانند از کاندوم عبور کنند ودر صورت استفاده درست از کاندوم هیچ یک از شریک های غیر عفونی به HIV مبتلا نمی شوند.

اگر استفاده از کاندوم مداوم و پیوسته باشد, تنها 2 درصد آلوده خواهند شد در صورتی که اگر استفاده از کاندوم مداوم نباشد و خارج از برنامه مورد استفاده قرار گیرد 15 درصد را آلوده خواهد کرد. برای سهولت در رابطه سطح برخی از کاندوم هارا با مواد روان کننده آغشته می کنند و هم چنین برای اطمینان بیشتر از عدم بارداری در سطح آنها از مواد اسپرم کش نیز استفاده می شود. برای جلوگیری از بیماری های جنسی و مقاربتی سعی کنید در روابط واژینال،دهنی و مقعدی نیز از کاندوم استفاده کنید.

انواع کاندوم

کاندوم یکی از انواع مختلف ابزارهای بهداشت جنسی می باشد که دارای پوششی از جنس لاتکس است که از تماس مستقیم آلت تناسلی طرفین جلوگیری می کند و به عنوان یک مانع فیزیکی عمل کرده و از ریخته شدن اسپرم به داخل واژن یا رحم جلوگیری می کند و از بارداری های ناخواسته و انتقال انواع بیماری های جنسی خطرناک و نهفته اچ ای وی , زگیل تناسلی و… پیشگیری می کند. در حال حاضر انواع متنوع و گوناگونی از آن در بازار موجود است که بسته به نیاز و سلیقه افراد مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین ابزارها برای جلو گیری از بارداری, کاندوم های زنانه و مردانه است.

کاندوم های مردانه

کاندوم های مردانه غلاف و پوششی از جنس لاتکس است که در حالت نعوظ مورد استفاده قرار گرفته و برای پیشگیری از بارداری و انتقال بیماری به کار گرفته میشود. استفاده از کاندوم های مردانه 95-86 درصد از بارداری های ناخواسته جلوگیری می کند و همچنین از انتقال ایدز،هپاتیت نوع ب و ث و سایر بیماری های جنسی و آمیزشی پیشگیری می کند. کاندوم های مردانه به دلیل اینکه حساسیت آلت تناسلی مردان را کاهش می دهد در درمان انزال زودرس مردان نیز کمک می کند.

نحوه استفاده از کاندوم مردانه :

  • اولین قدم در استفاده از کاندوم ،چک کردن تاریخ مصرف و عدم پارگی کاندوم می باشد
  • توجه داشته باشید در زمان باز کردن بسته بندی کاندوم حلقه،ناخن و دندان باعث خراش و پاره شدن کاندوم نشود
  • برای شروع چند سانتی متر از کاندوم را باز کنید تا بتوانید پشت و روی کاندوم را تشخیص دهید ،سپس سر نگهدارنده منی را نگه داشته و کاندوم را در حالت نعوظ(راست شده)با دست دیگر خود بر روی آلت خود بکشید بطوری که تمامی آلت شمارا پوشش دهد
  • برای شروع چند سانتی متر از کاندوم را باز کنید تا بتوانید پشت و روی کاندوم را تشخیص دهید ،سپس سر نگهدارنده منی را نگه داشته و کاندوم را در حالت نعوظ(راست شده)با دست دیگر خود بر روی آلت خود بکشید بطوری که تمامی آلت شمارا پوشش دهد

خارج کردن کاندوم های مردانه :

کاندوم ها یکبار مصرف هستند ،پس از انزال رابطه را خاتمه داده و آلت خود را سربعا از واژن خارج کنیدو پس از خارج کردن کاندوم ،آنرا گره زده ودر سطل زباله قرار دهید

روان سازی کاندوم های مردانه :

  • برای روان سازی کاندوم از روان کننده های لوبریکانت (بر پایه آب)استفاده شود
  • استفاده از مواد چرب مانند روغن،کرم مرطوب کننده و...بعنوان روان کننده باعث پاره شدن کاندوم خواهد شد و خاصیت پیشگیری از بارداری و بیماری کاندوم را از بین می برد
  • برای شروع چند سانتی متر از کاندوم را باز کنید تا بتوانید پشت و روی کاندوم را تشخیص دهید ،سپس سر نگهدارنده منی را نگه داشته و کاندوم را در حالت نعوظ(راست شده)با دست دیگر خود بر روی آلت خود بکشید بطوری که تمامی آلت شمارا پوشش دهد
  • برای شروع چند سانتی متر از کاندوم را باز کنید تا بتوانید پشت و روی کاندوم را تشخیص دهید ،سپس سر نگهدارنده منی را نگه داشته و کاندوم را در حالت نعوظ(راست شده)با دست دیگر خود بر روی آلت خود بکشید بطوری که تمامی آلت شمارا پوشش دهد

انواع کاندوم مردانه

کاندوم های مردانه دارای کارایی و ویژگی های متناوبی نسبت به یکدیگر هستند که انواع مختلف آن به شرح ذیل می باشد.

ساده و کلاسیک

کاندوم های مردانه دارای کارایی و ویژگی های متناوبی نسبت به یکدیگر هستند که انواع مختلف آن به شرح ذیل می باشد. در این نوع کاندوم ها هیچ یک از موارد تاخیری ،روان ساز شده و خارداری استفاده نشده است.

کاندوم خاردار

در این نوع کاندوم ها برجستگی ها و برآمدگی هایی وجود دارد که باعث تحریک بیشتر در نقطه G،کلیتوریس و دیواره ی واژن میشود و لذت جنسی در زنان را افزایش داده و زمان انزال در آقایان را نیز بلندتر می کند. کاندوم های خاردار برای آن دسته از زوجین مناسب است که به دنبال رسیدن به اوج لذت جنسی و رابطه خشن می باشند. و همچنین زمانی که دهانه واژن عریض شده و مورد تحریک واقع نمیشوند نیز مورد استفاده برخی از آقایان قرار میگیرد.

کاندوم شیاردار

در این نوع کاندوم ها شیارهایی یکسان بروی سطح انها قرار دارد که در طول رابطه باعث افزایش لذت جنسی می شود.

کاندوم تاخیری

در این نوع کاندوم ها، سطح کاندوم را به موادی اغشته می کنند که در طول رابطه باعث افزایش زمان انزال در مردان می شود داروهای بکار رفته در این نوع از کاندوم ها کاملا بدون رنگ و بو هستند و در تهیه انها از بنزوکائین و لیدوکائین استفاده شده است.

کاندوم روانساز شده

در این نوع کاندوم ها سطح کاندوم را به مواد روان کننده مبتنی بر اب اغشته میکنند زنانی که دچار خشکی در واژن هستند مورد استفاده قرار می دهند.

کاندوم بسیار نازک

این نوع کاندوم ها بسیار نازک بوده و برای مردانی که بدنبال افزایش لذت جنسی هستند کارایی دارند. پاره شدن این نوع از کاندوم ها مرسوم می باشد.

کاندوم طعم دار و معطر

در این نوع کاندوم ها تفاوت فقط در طعم های افزوده شده به سطح انها می باشد که جایگزین با بوی پلاستیک کاندوم می شود.

کاندوم اسپرم کش

این نوع کاندوم ها معمولا تاثیر گذاری بالاتری نسبت به سایر کاندوم ها در جلوگیری از بارداری ناخواسته دارند.

کاندوم ضد قارچ

این نوع از کاندوم از رشد باکتری و انواع قارچ جلوگیری می کند و همچنین باعث از بین رفتن بوی بد واژن می شود.

کاندوم لاتکس

مرسوم ترین و پرفروش ترین نوع کاندوم می باشد که از لاتکس درختان مناطق استوایی تهیه می شود. برای اینکه کاندوم از انتقال ویروس جلوگیری کند جنس ان باید از لاتکس و پلی یورتان باشد.

کاندوم غیر لاتکس

این نوع کاندوم ها را معمولا افرای مورد استفاده قرار می دهند که بدن انها به لاتکس حساسیت نشان دهد.

کاندوم پوست بره

این نوع کاندوم ها تنها از بارداری جلوگیری کرده و تاثیری در پیش گیری از انتقال ویروس ها نداردو به افرادی که بیشترین لذت را از رابطه می خواهند توصیه می شود و همچنین افرادی که به لاتکس حساسیت نشان می دهند نیز می توانند از این نوع کاندوم استفاده کنند.

۲۹۲ 11/17/2020